Poradnia Kardiologiczna

Poradnia kardiologiczna

Szpital Specjalistyczny Artmedik Sp. z o.o.

Poradnia kardiologiczna

O poradni

Kardiologia to jedna z najbardziej rozwiniętych dziedzin medycyny. Schorzenia serca oraz naczyń krwionośnych dotykają nas coraz częściej i plasują się w ścisłej czołówce chorób cywilizacyjnych. Według danych WHO choroby serca i naczyń krwionośnych są główną przyczyną przedwczesnej śmierci. Choroby układu sercowo-naczyniowego to jedne z najczęstszych schorzeń cywilizacyjnych. Siedzący tryb życia, wysokokaloryczna i tłusta dieta, stres i brak ruchu przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób ma problemy kardiologiczne. Prostym sposobem na zapobieganie chorobom serca jest regularne badanie się i konsultacje z kardiologiem.

Lekarz kardiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układ sercowo-naczyniowego. Rozpoznaje wrodzone i nabyte wady serca oraz układu krążenia, prowadzi szczegółową diagnostykę, ustala leczenie, a także prowadzi i wspiera pacjentów w okresie rehabilitacji. Obok diagnostyki i leczenia, dla kardiologa niezwykle ważna jest również profilaktyka, która wielu pacjentów może uchronić przez zachorowaniem lub pogłębieniem się choroby.

Wraz z rozwojem kardiologii, pojawiły się podspecjalizacje, koncentrujące się na poszczególnych problemach:

  • kardiologia nieinwazyjna - zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego bez ingerencji w struktury ciała. W ramach tej podspecjalizacji wykonuje się takie badania, jak: EKG spoczynkowe, holter EKG i ciśnieniowy, RTG klatki piersiowej, echo serca, elektrokardiograficzny test wysiłkowy;
  • kardiologia inwazyjna - polega na diagnostyce i leczeniu chorób serca i układu naczyniowego w oparciu o stosowanie cewnika naczyniowego;
  • kardiochirurgia - jest podspecjalnością chirurgii, w jej zakresie leży leczenie operacyjne serca i naczyń krwionośnych. Do popularnych zabiegów należą: operacyjne leczenie nabytych i wrodzonych wad serca, zakładanie by-passów, naprawa i wymiana zastawki mitralnej, aortalnej i trójdzielnej;
  • hipertensjologia - dziedzina kardiologii skupiająca się na diagnozowaniu i leczeniu nadciśnienia tętniczego;
  • kardiologia dziecięca – lekarze tej specjalizacji koncentrują się na zdrowiu małych pacjentów.

Do kardiologa przychodzą osoby z powodu różnych dolegliwości i nieprawidłowości. Do najczęstszych można zaliczyć między innymi: podwyższone ciśnienie krwi, spadek wydolności fizycznej, duszność wysiłkową, bóle w klatce piersiowej, poczucie nierównego bicia serca, kołatanie, a także obrzęku twarzy lub kończyn, zasłabnięcia i omdlenia.

Czym się zajmujemy?

Czym dokładnie zajmuje się poradnia kardiologiczna w Świętokrzyskim Centrum Medycznym?

Poradnia kardiologiczna w Świętokrzyskim Centrum Medycznym Artmedik przede wszystkim gwarantuje profesjonalną diagnostykę i pomoc w leczeniu chorób serca i układu naczyniowego. Nasi lekarze to wykwalifikowani specjaliści, mający wiedzę, umiejętności i niezbędne doświadczenie, dzięki którym są w stanie zapewnić Państwu usługi medyczne na wysokim poziomie.

Poradnia kardiologiczna zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego w zakresie ambulatoryjnym. Diagnozuje i leczy wrodzone oraz nabyte wady serca, chorobę wieńcową, niewydolność serca, arytmię, nadciśnienie tętnicze czy inne, np. wynikające z wieku, choroby układu krążenia. Poradnia kardiologiczna zapewnia też dostęp do specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz zaawansowanej diagnostyki.

W poradni kardiologicznej pacjent może wykonać takie badania jak:

  • echokardiografia,
  • EKG spoczynkowe,

W razie potrzeby lekarz kardiolog może zlecić też inne badania, np.: próbę wysiłkową, założenie HOLTERA, RTG, tomograf komputerowy (TK) czy rezonans magnetyczny (RM, MRI).

Co leczymy?

Jakie schorzenia leczy się w poradni kardiologicznej?

  • chorobę wieńcową,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wrodzone i nabyte wady serca,
  • choroby serca,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby osierdzia,
  • niewydolność serca,
  • arytmię,
  • chorobę wieńcową,
  • migotanie przedsionków,
  • zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia i wsierdzia,
  • zespoły omdleniowe,
  • zaburzenia przewodnictwa,
  • choroby układu krążenia związane z wiekiem.

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni?

Na wizytę w poradni kardiologicznej Pacjent powinien zabrać ze sobą wyniki badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne z pobytów w szpitalu. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.

Jak przebiega wizyta w poradni?

Wizyta u kardiologa rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu, który dotyczy obecnych problemów Pacjenta, chorób przewlekłych i rodzinnych, przyjmowanych leków, nałogów i nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z którymi boryka się Pacjent. Następnie lekarz wykona podstawowe badania diagnostyczne: zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową, poszuka tętna na dużych naczyniach obwodowych. Przy pierwszym kontakcie z Pacjentem lekarz będzie zapewne chciał obejrzeć wynik badania EKG, można je przynieść ze sobą na wizytę, jeśli nie jest starsze niż 2 tygodnie lub wykonać na miejscu w przychodni. Po rozpoznaniu problemu lekarz wyda zalecenia co do dalszego postępowania: zaordynuje leki lub skieruje Pacjenta na dodatkowe badania lub zabieg kardiologiczny.

Nasza poradnia kardiologiczna dysponuje nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu można wykonać precyzyjne i rzetelne badania, na podstawie których lekarz określi sposób dalszego postępowania.

Diagnozowane schorzenia

Najczęściej diagnozowanym schorzeniem kardiologicznym jest choroba niedokrwienna serca, potocznie nazywana chorobą wieńcową. Charakterystycznym jej objawem jest gniotący, rozpierający ból w klatce piersiowej, które źródłem jest niedotlenienie mięśnia sercowego. Przyczynia się do tego inne schorzenie - miażdżyca naczyń wieńcowych, która wiąże się z odkładaniem tzw. blaszki miażdżycowej. Zwęża ona światło naczyń wieńcowych, co utrudnia przepływ krwi.

Inne choroby, których leczeniem zajmuje się kardiolog to:

  • nadciśnienie tętnicze - objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, powyżej granic normy,
  • niewydolność serca - wiąże się z uszkodzeniem mięśnia sercowego, co uniemożliwia jego prawidłową pracę,
  • zapalenie mięśnia sercowego - przyczyną objawów jest stan zapalny w obrębie mięśnia sercowego, co zwykle prowadzi do jego niewydolności,
  • zawał mięśnia sercowego - następuje w wyniku nieleczonej lub źle leczonej choroby wieńcowej. Objawia się nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe,
  • zaburzenia rytmu serca (arytmia) - różnego rodzaju zakłócenia prawidłowej pracy serca, które może być za wolno (bradykardia), zbyt szybko (tachykardia), chaotycznie (migotanie przedsionków i komór),
  • wady serca - nabyte lub wrodzone, kardiolog może je korygować.

Badania kardiologiczne pozwalają ocenić kondycję mięśnia sercowego, a także układu naczyniowego, które są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Każdy człowiek powinien regularnie badać serce, dotyczy to zwłaszcza osób po 50. roku życia, u których ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego znacząco wzrasta.

Kardiolog dysponuje szerokim wachlarzem badań kardiologicznych, pomocnych w diagnozowaniu chorób układu krążenia oraz wad serca. Diagnostyka zaczyna się oczywiście od szczegółowego wywiadu z pacjentem, wraz z prześledzeniem historii chorób, a także przypadków zachorowań w rodzinie. Podstawowym i często wykonywanym badaniem jest elektrokardiografia serca, czyli EKG, które może mieć charakter podstawowy, wysiłkowy lub śródsercowy. Popularne jest także stosowanie holtera EKG. Z innych badań warto wspomnieć o tzw. "echo serca", które stosuje się do oceny budowy serca i jego pracy oraz badanie dopplerowskie, które pozwala ocenić przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.

Badania kardiologiczne

Badania, które może zlecić lekarz kardiolog

Echokardiografia (echo serca, USG serca)

jest badaniem serca oraz odchodzących od niego naczyń przy pomocy ultradźwięków. Potrafi ona dostarczyć wielu ważnych informacji, wykryć nieprawidłowości i dopasować skuteczne leczenie. Echokardiografię wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent leży na lewym boku z odsłoniętą klatką piersiową. Następnie lekarz nakłada na głowicę aparatu specjalny żel i jeździ nią po klatce piersiowej. Obrazy ukazujące się na ekranie monitora są następnie interpretowane przez lekarza. Echokardiografia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nie wywiera negatywnego wpływu na organizm, dlatego z powodzeniem może być wykonywana u dzieci, osób starszych, a nawet kobiet w ciąży. Ponadto nie wymaga wcześniejszych przygotowań.

EKG spoczynkowe (elektrokardiografia)

jest nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym badaniem kardiologicznym, sprawdzającym elektryczną czynność serca. Do klatki piersiowej oraz kończyn pacjenta podpina się specjalne elektrody o różnym napięciu. Po chwili z aparatu do EKG wysuwa się długa taśma papieru, na której zapisany jest wynik. Ma on postać krzywej elektrokardiograficznej z zaznaczonymi załamkami i odstępami między nimi. Jedynie kardiolog ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby móc precyzyjnie zinterpretować wynik elektrokardiografii. Co może dostrzec, spoglądając na krzywą EKG? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju arytmie, nieprawidłowy napływ krwi do serca czy przebyty albo właśnie trwający zawał serca.

Holter EKG

Badanie Holter EKG (inaczej nazywane dobowym badaniem pracy serca) polega na monitorowaniu pracy serca standardowo przez około 24 godziny. Pozwala ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Umożliwia ocenę nierównego, zbyt szybkiego lub zbyt wolnego bicia serca, pojawiającego się o różnych porach dnia i nocy, a także może wykryć niedokrwienie mięśnia sercowego. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta (takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej) ze zmianami w EKG. Badania wykonywane jest też w  celu potwierdzenia/wykluczenia kardiologicznych przyczyn omdleń lub zasłabnięć. Badaniem metodą Holtera można wykryć napadowe, krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które mogą być niewykrywalne w pojedynczym badaniu EKG. Ponadto badanie to pozwala lekarzowi znaleźć związek z objawami odczuwanymi przez chorego i jego pracą serca.

Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej, a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego urządzenia, które rejestruje zapis EKG. Pacjent ma zakładany specjalny aparat ważący ok. 0,5 kg, który noszony jest na pasku. Rejestratora nie zdejmuje się w czasie snu. Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania.

Podczas badania pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej. Czynność serca powinna być rejestrowana podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen).

Badanie metodą Holtera jest badaniem nieinwazyjnym czyli nienaruszającym tkanek ciała. Jest badaniem bezbolesnym i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży.

Cennik badań kardiologicznych

Lp. Nazwa badania Cena
1 Konsultacja kardiologiczna 160.00 zł
2 Echo serca 140.00 zł - 160.00 zł
3 Konsultacja + echo serca

240.00 zł - 250.00 zł

4. Holter EKG - 24 h 150.00 zł
5. EKG w cenie konsultacji

 

Kadra

  • lek. Janusz Napiórkowski
    Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii
  • lek. Aneta Dudek
    Specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii
  • lek. Paweł Kwieciński
    Specjalista kardiologii

Kontakt

Świętokrzyskie Centrum Medyczne

25-662 Kielce, ul. Robotnicza 1

Rejestracja

tel.: +48 41 267 15 00

E-REJESTRACJA

e-mail: scm_kielce@artmedik24.pl

Pracujemy w godzinach:
pon. – pt. 7.00 - 20.00
sob. 8.00 - 14.00