Rezonans magnetyczny

{[description]}

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny – zwany inaczej MRI – to badanie, które pozwala zobrazować przekrój przez narządy wewnętrzne oraz układ mięśniowo-szkieletowy człowieka we wszystkich płaszczyznach. Pomocny w diagnostyce wielu różnego rodzaju chorób, umożliwia wykrycie objawów niewidocznych w czasie badania palpacyjnego lub rentgenowskiego. Na czym polega MRI, jakie są wskazania do jego wykonania, jak się do niego przygotować oraz kto nie powinien z niego korzystać?

MRI. Na czym polega rezonans magnetyczny?

MRI to nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje siłę pola magnetycznego. Jest ono całkowicie bezbolesne dla ludzi i nie wpływa w żaden sposób na ich samopoczucie. Czas jego trwania wynosi od 10 do 90 minut. W trakcie procedury rezonansu pacjent leży nieruchomo na specjalnym stole, który jest wsuwany do skanera. We wnętrzu tunelu zainstalowane jest oświetlenie, wentylacja oraz głośnik z mikrofonem do kontaktu z personelem, które gwarantują niezbędny komfort w czasie badania. Podczas sekwencji pacjent słyszy pukający dźwięk, a stół może przesuwać się na odpowiednią pozycję, umożliwiającą uzyskanie optymalnego obrazu. Niekiedy konieczne może okazać się podanie kontrastu, który poprawi jakość uzyskanych zdjęć. Ujęcia będące efektem badania są przesyłane do komputera, umożliwiając dalsze diagnozowanie pacjenta.

Jak przygotować się do badania?

Przed przystąpieniem do rezonansu magnetycznego należy odpowiednio się przygotować. Panie powinny zrezygnować z makijażu oraz użycia lakieru do włosów, gdyż niektóre kosmetyki mogą zaburzać jakość obrazu. Na czas badania należy ubrać lekką i wygodną odzież pozbawioną metalowych elementów, a także usunąć wszelką biżuterię czy zdejmowane protezy dentystyczne. Nie trzeba być na czczo. Warto także skonsultować się z lekarzem odnośnie możliwości przyjmowania stosowanych aktualnie leków przed i po badaniu. Jeżeli pacjent odczuwa niepokój i trudno mu pozostawać w bezruchu przez dłuższy czas, możliwe jest podanie środków uspokajających lub zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny to badanie pomocne w diagnostyce wielu różnorodnych schorzeń. Wśród najważniejszych wskazań do wykonania MRI należy wymienić:

  • Choroby ośrodkowego układu nerwowego: nowotwory i udary mózgu, stwardnienie rozsiane, Alzheimer, guzy kanału kręgowego, zmiany popromienne czy niewyjaśnione zaburzenia neurologiczne.
  • Choroby tkanek miękkich: zapalne i nowotworowe guzy, urazy stawów, mięśni i więzadeł.
  • Choroby klatki piersiowej, śródpiersia i miednicy: guzy serca i płuc naciekające okoliczne tkanki, nieprawidłowości dużych naczyń, nowotwory narządów rodnych u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego (MRI)

Najważniejszym i bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest posiadanie przez pacjenta wszczepionego rozrusznika serca. Praca aparatury do MRI może zaburzyć jego działanie, w skrajnych przypadkach powodując nawet zgon. Duża ostrożność jest wymagana u osób, które na skutek urazu posiadają metalowe opiłki w rejonie oczodołów, mogące przemieścić się w trakcie badania. Ponadto względnym przeciwwskazaniem do wykonania MRI jest posiadanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej wykonanej z metalu, sztucznych zastawek serca oraz protez i klipsów naczyniowych. Przed badaniem warto skonsultować z lekarzem także takie przeciwwskazania, jak posiadanie metalicznych implantów pod postacią drutów, śrub, stabilizatorów i sztucznych stawów. Również kobiety w ciąży powinny poinformować osobę prowadzącą badanie o swoim stanie.