Psychiatra

{[description]}

Psychiatra

Wizyta u psychiatry

Temat zdrowia psychicznego w Polsce przestaje być tabu. Coraz więcej pacjentów sięga po profesjonalną pomoc psychiatryczną i nie wstydzi się o tym głośno mówić. Jest to bardzo dobra tendencja, ponieważ o zdrowie psychiczne należy dbać tak samo troskliwie, jak o zdrowie fizyczne. Każdy z nas doświadcza czasem trudności związanych ze stresem życia codziennego bądź problemami w domu czy pracy. Na takie sytuacje reagujemy najczęściej smutkiem lub złością, czyli całkiem normalnymi emocjami, do których mamy prawo. Są jednak problemy, z którymi nie możemy poradzić sobie sami i należy udać się z nimi do specjalisty.

Kiedy należy udać się do psychiatry?

Do rzeczy, które powinny skłonić do wizyty u psychiatry, należą utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie objawy związane z obniżeniem nastroju, takie jak: smutek, cierpienie, apatia, brak energii do życia, poczucie winy, bezradność, skrajny pesymizm odnośnie przyszłości, myśli samobójcze. 

Zaniepokoić powinny również bezsenność i inne problemy ze snem oraz ciągły lęk i niepokój. Inne objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia lękowe, to ciągłe uczucie napięcia (zazwyczaj bez przyczyny) i nasilone epizody lęku napadowego. 

Udaj się do specjalisty również wtedy, gdy odczuwasz objawy manii: nienaturalnie podwyższony nastrój, nadaktywność, chaotyczność w działaniu i myśleniu lub natłok myśli. Jeśli zauważasz u siebie urojenia wpływające na błędne postrzeganie rzeczywistości, halucynacje lub zaburzenia formy myślenia i zachowania, to wizyta u psychiatry będzie niezbędna. Warto również zwracać uwagę na takie objawy, jak wycofywanie się z życia społecznego, problemy z koncentracją, pustka myślowa, zaburzenia pamięci lub spowolnienie myślenia. Jeśli nie dostrzegamy u siebie powyższych objawów, ale nasi bliscy mówią nam, że zachowujemy się inaczej i martwią się o nas, to warto ich posłuchać i również umówić się na wizytę.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Psychiatra, do którego udasz się w naszej przychodni (z kontraktem NFZ), będzie uprzejmy i cierpliwy. Na początek zapyta Cię, z jakim problemem przychodzisz i przeprowadzi szczegółowy wywiad, aby jak najlepiej zdiagnozować chorobę i dopasować leczenie farmakologiczne. Może też zaproponować udanie się do psychoterapeuty, żeby połączyć leki z terapią. Być może zaleci dodatkowe badania laboratoryjne w celu wykrycia niedoborów witamin i minerałów, podstawowe badania krwi i moczu, zdjęcie RTG czaszki lub tomografię komputerową głowy. W wywiadzie padną również pytania o przebyte choroby i ogólny stan zdrowia, ponieważ choroba może być somatyczna. Po wizycie dostaniesz receptę na odpowiednie leki i umówisz się na wizytę kontrolną w umówionym z lekarzem terminie.

Przygotowanie do wizyty u psychiatry

Do wizyty można się przygotować. Dobrze jest przypomnieć sobie i uporządkować w głowie kiedy problemy się zaczęły i czym się objawiają. Nie zdziw się, jeżeli lekarz będzie pytał o takie sprawy jak Twoje dzieciństwo, dom rodzinny, czy dojrzewanie. Wypisz sobie również nazwy wszystkich leków, które przyjmujesz na stałe. Może być to ważne w kontekście skutków ubocznych bądź interakcji, które mogą zachodzić z lekami, które przepisze psychiatra.

Samopoczucie po wizycie u psychiatry

Po wizycie możesz poczuć ulgę lub nadzieję na wyzdrowienie i poczucie zaadresowania problemów, z którymi nie jesteś już sam. Możesz też czuć to samo zrezygnowanie, co wcześniej, ale warto poczekać na efekty współpracy ze specjalistą. Bardzo często najlepsze efekty przynosi leczenie psychiatryczne i psychoterapia. Psychoterapeuta pomaga w rozmowie odkryć głęboko schowane uczucia, z których czasem nie zdajemy sobie sprawy.


Podobne w kategorii