OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym to innowacyjna i bezpieczna metoda odmładzania i redukcji zmarszczek. Osocze bogatopłytkowe ma zastosowanie w medycynie estetycznej i od lat gromadzi coraz szerszą grupę swoich zwolenników.

Zabieg ten jest nazywany wampirzym liftingiem i jest regularnie stosowany przez rosnącą liczbę przedstawicielek płci pięknej. Terapia osoczem ma coraz większe grono zwolenników zwłaszcza wśród kobiet podchodzących sceptycznie do botoksu. Z czego otrzymuje się preparat do zabiegu? Jak wygląda terapia osoczem bogatopłytkowym? Czy jest w pełni bezpieczna i jakie są przeciwwskazania? Sprawdź!

Osocze bogatopłytkowe – PRP, to autologiczny preparat, który otrzymujemy z własnej krwi pacjentki. Jest to bardzo skuteczny zabieg, zwłaszcza w połączeniu z peelingiem medycznym. Co ważne zabieg PRP możemy wykonywać też latem, bowiem słońce nie stanowi przeciwwskazania do jego wykonania.

Po pobraniu, krew pacjenta odwirowujemy, uzyskując aktywne trombocyty, które są zawarte w osoczu. Są one niezwykle ważne dla regeneracji i stymulacji komórek skóry. Preparat tak uzyskany zawiera czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie oraz pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.

ZASTOSOWANIE OSOCZA W MEDYCYNIE

Osocze bogatopłytkowe znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. W medycynie estetycznej PRP stymuluje procesy naprawcze naskórka, zmniejsza bądź całkowicie usuwa zmarszczki i rozstępy. Jest produktem w pełni bezpiecznym, bez ryzyka alergii lub innych niepożądanych reakcji immunologicznych. 

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU

Jest wiele wskazań do wykonania zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, pierwsze i najważniejsze to rewitalizacja i regeneracja skóry. Zabieg wykonuje się również w celu poprawy gęstości i struktury skóry, korekcji zmarszczek czy blizn i zmian potrądzikowych oraz zahamowania nadmiernego wypadania włosów. 

Przeciwwskazań jest stosunkowo niewiele:

  • ciąża
  • okres laktacji
  • zmiany nowotworowe
  • zakażenie wirusem HIV
  • stan zapalny w miejscu wkłucia
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • przyjmowanie leków immunosupresyjnych
  • choroby autoimmunologiczne

KIEDY WIDOCZNE SĄ EFEKTY I JAK DŁUGO SIĘ UTRZYMUJĄ?

Sama terapia pozwala na uzyskanie znakomitych efektów w dość krótkim czasie. Pacjent zauważy naturalne a przede wszystkim trwałe efekty regeneracji, poprawę elastyczności skóry, poprawę napięcia i gęstości, wygładzenie zmarszczek i ujednolicenie kolorytu. 

PROTOKÓŁ ZABIEGOWY

Pierwszym, a zarazem najważniejszym etapem jest pozyskanie osocza bogatopłytkowego. W tym celu pobiera się krew pacjenta. Pacjent nie musi być na czczo, a cała procedura nie jest bolesna i przypomina zwykłe pobieranie krwi. Ilość pobranej krwi zależy od ilości osocza, którą chcemy wykorzystać do terapii. Następnie pobrana do specjalnej probówki krew jest umieszczana w wirówce, która pomoże w odseparowaniu osocza od pozostałych frakcji krwi. Po odwirowaniu otrzymuje się trzy widoczne warstwy płynowe. Pierwsza to erytrocyty, czyli czerwone krwinki, druga to osocze bogatopłytkowe, zaś na samej górze jest warstwa osocza fizjologicznego. PRP zawsze jest oddzielany poprzez odciągnięcie go za pomocą specjalnej strzykawki. Preparat przygotowane w taki sposób jest już gotowe do zabiegu. 

PRP wprowadza się w skórę pacjenta za pomocą mezoterapii igłowej. Dla komfortu pacjenta, przed zabiegiem, na skórę nanoszony jest krem znieczulający, który skutecznie niweluje nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Osocze bogatopłytkowe zazwyczaj wykonuje się w seriach, w zależności od stanu skóry i wieku pacjenta, najlepiej wykonać 3-4 powtórzenia w odstępie co 3 tygodnie.

Podobne w kategorii