Ortopeda

{[description]}

Ortopeda

Ortopeda to lekarz specjalizujący się w profilaktyce, diagnozie oraz leczeniu wad, chorób oraz urazów w obrębie ludzkiego narządu ruchu.

Co trzeba wiedzieć o wizycie u ortopedy

Kiedy udać się do ortopedy?

Jest to dziedzina na tyle szeroka, że obejmuje zarówno układ kostny jak i mięśniowy oraz więzadła, stawy i naczynia z powiązanymi nerwami. Oznacza to, że do ortopedy możemy zwrócić się z następującymi problemami:

  • skręcenie, złamanie lub zwichnięcie kości lub stawu,
  • wszelkiego rodzaju bóle kostne i stawowe,
  • długotrwała bolesność mięśni i ścięgien,
  • słaba ruchomość kończyn i stawów,
  • obrzęki w obrębie stawów i ścięgien,
  • wrodzone lub nabyte wady postawy.

Ortopeda to również specjalista, do którego warto wybrać się na wizytę kontrolną z niemowlakiem oraz dorastającym dzieckiem. W obu tych przypadkach lekarz sprawdzi czy rozwój dziecka jest prawidłowy i czy w przyszłości nie grożą mu żadne wady lub uszkodzenia w obrębie układu kostno-stawowego. Ortopeda pomoże również rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji małego dziecka a w szczególności dbania o pierwsze stawiane przez nie kroki.

Jak przygotować się do badania?

Ze względu na specyfikę dziedziny medycyny, jaką zajmują się ortopedzi warto jest przygotować się odpowiednio do zaplanowanej wcześniej wizyty.  Należy, zatem przygotować posiadaną przez pacjenta dokumentację medyczna dotyczącą schorzenia, ewentualne wypisy ze szpitala i informacje od wcześniejszych lekarzy. Nie należy również zapomnieć o zabraniu ze sobą wszelkich wcześniej wykonanych badań, takich jak USG, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Dobrym pomysłem jest również wykonanie podstawowych badań krwi ( OB, CRP i morfologia). Jeśli pacjent zażywa jakieś leki należy obowiązkowo przygotować rozpiskę z przyjmowanymi dawkami.

Jak przebiega wizyta?

Podstawą pierwszej wizyty ortopedycznej jest rozmowa, czyli wywiad lekarski. To dzięki niej specjalista zbiera informację na temat samopoczucia pacjenta i objawów, które u niego występują. Pozwala to na postawienie możliwie najtrafniejszej diagnozy. Podczas takiej rozmowy lekarz może zapytać również o przebyte urazy oraz choroby występujące u członków rodziny, które często pomagają wyjaśnić źródło obecnych problemów zdrowotnych.

Po uzyskaniu wszelkich niezbędnych informacji ortopeda wykona badanie przedmiotowe, które polega na ocenie narządów ruchu oraz wychwyceniu ewentualnych nieprawidłowości. W tym celu specjalista może poprosić pacjenta o wykonanie szeregu czynności, takich jak skłony czy przysiady. Badaniu podlegać będzie również tak zwana ruchomość bierna, która polega na wykonywaniu przez ortopedę ruchów kończyn pacjenta. Odbywa się to w kilku płaszczyznach i pozwala wychwycić ewentualne występowanie oporów patologicznych w układzie narządu ruchu.

Ostatnim elementem wizyty jest postawienie diagnozy lub ewentualne zlecenie badań dodatkowych mających na celu upewnienie się co do trafności diagnozy postawionej przez specjalistę. Lekarz szczegółowo wytłumaczy specyfikę schorzenia oraz wdroży plan leczenia.


Podobne w kategorii