Medycyna rodzinna

{[description]}

Medycyna rodzinna

Jak sugeruje sama nazwa medycyna rodzinna skierowana jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych oraz starszych. Lekarz, który skończył specjalizację z medycyny rodzinnej może być naszym lekarzem od narodzin do naszej późnej starości. To właśnie najczęściej oni pracują w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny rodzinnej? 

Tak, jak już wspomnieliśmy lekarz rodzinny jest lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli to jest nasza pierwsza wizyta, to zaczyna się ona od zebrania pełnego wywiadu medycznego. O chorobach przewlekłych, odbytych zabiegach operacyjnych czy urazach, które mogą mieć wpływ na nasz obecny stan zdrowia. Sprawa jest duża prostsza, jeśli jest to lekarz, który zna nas od dziecka. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu wymaga od pacjenta pełnej szczerości i powinna być oparta na zaufaniu. To on będzie osobą, która będzie prowadziła nas przez dalsze leczenie, nawet jeśli będą wymagane dodatkowe konsultacje z zakresu innych specjalizacji. 

Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny rodzinnej? 

Dobrze, jeśli spiszemy wszystkie niepokojące nas dolegliwości. Jeśli leczy się u specjalistów to powinniśmy mieć pełną informację od lekarza prowadzącego oraz listę przyjmowanych leków. To bardzo ważne, ponieważ duża część suplementów nie może być przyjmowana równocześnie lub część chorób przewlekłych wyklucza możliwość przyjmowania danej grupy lekowej. 

Wskazania oraz przeciwwskazania do wizyty u lekarza rodzinnego.

Lekarz medycyny rodzinnej to „nasz” lekarz, więc kierujemy się do niego ze wszystkimi dolegliwościami, które nas niepokoją. On stawia wstępną diagnozę i ustala dalszą ścieżkę postępowania diagnostycznego. 

Właściwie nie ma przeciwwskazań, natomiast w obecnych czasach pandemii koronawirusa, warto w pierwszej kolejności skorzystać z teleporady.


Podobne w kategorii