Jak wybrać lekarza rodzinnego? Podstawowa opieka zdrowotna

{[description]}

Jak wybrać lekarza rodzinnego? Podstawowa opieka zdrowotna

Każdy z nas posiadający ubezpieczenie zdrowotne może zapisać się do dowolnego lekarza rodzinnego przyjmującego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Są one świadczone w miejscu zamieszkania, ale nie mamy do czynienia z rejonizacją. Jakie mamy obowiązki i prawa z tym związane?

Prawne aspekty POZ

Jeśli przebywasz na terenie Polski i jesteś uprawniony do ubezpieczenia zdrowotnego to możesz skorzystać z porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Najczęściej świadczenia te udzielane są w przychodni, jedynie z ważnych przyczyn możemy liczyć na wizytę domową. Wybór lekarza możesz zmienić dwa razy w ciągu roku, kolejny raz jest już płatny 80 zł. Dodatkowo warto zapamiętać, że świadczenia POZ udzielane są tylko w dni powszednie od 8:00 do 18:00. W innych godzinach i w święta możemy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Uprawnienia i zadania lekarza rodzinnego

Lekarz POZ ma za zadanie dbać o zdrowie swoich pacjentów poprzez:

  • wykonywanie badań i porad profilaktycznych
  • zapewnienie szerszej diagnostyki, poprzez wystawienie skierowania na badania i do specjalisty Sprawdź, jakie badania mogą zostać zlecone
  • wykonywanie podstawowych zabiegów czy badań jak np. EKG
  • wypisywanie skierowania na rehabilitację, leczenie uzdrowiskowe czy transport sanitarny 
  • wypisanie zaświadczenia o stanie zdrowia pacjenta 

Czy w deklaracji wybieram tylko lekarza rodzinnego?

Nie, oprócz lekarza wybieramy pielęgniarkę i położną środowiskową. Wszystkie te osoby nie muszą przyjmować w jednej przychodni. Zadaniem pielęgniarki są świadczenia profilaktyczne u dzieci, wizyty patronażowe, wykonywanie iniekcji i zabiegów zgodnie z zaleceniami lekarza (w gabinecie i w domu pacjenta). Dodatkowo pielęgniarka zajmuje się osobami z ograniczeniami sprawności w wyniku choroby - pielęgnacja i rehabilitacja. 

Zadania położnej środowiskowej

Poznaliśmy zadania pielęgniarki, czym różni się usługa położnej. Prowadzi ona edukację o planowaniu rodziny, dodatkowo sprawuje opiekę nad kobietą i dzieckiem do ukończenia 2 miesiąca życia i ma za zadanie wykonać 6 wizyt patronażowych. Dodatkowo opiekuję się kobietą w ciąży od 21 tygodnia ciąży do rozwiązania. Może także po otrzymaniu skierowania od lekarza opiekować się kobietami po operacjach ginekologicznych czy też wykonywać zabiegi, iniekcje czy pobranie materiału do cytologii szyjki macicy. 

Gdzie mogę się zapisać do POZ? 

Zapisu możesz dokonać udając się do wybranej wcześniej placówki. Należy złożyć wtedy pisemną deklarację u lekarza, pielęgniarki i położnej (nie trzeba do wszystkich na raz). Możesz również złożyć deklarację online przez Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy zalogować się używając profilu zaufanego, a następnie w zakładce Moje Konto, Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) możesz wypełnić deklarację. Pojawia się również informacja, że Kiedy podpiszesz i wyślesz nową deklarację, Twoja poprzednia deklaracja traci ważność. Dane w deklaracji są wypełniane automatycznie zgodnie z danymi, więc oszczędzasz sporo czasu

Jak zapisać noworodka?

Do lekarza rodzinnego (pediatry) noworodka należy zapisać się po wyjściu ze szpitala. Można to zrobić nawet przed nadaniem numeru pesel pokazując dowód osobisty rodzica. Wyboru dokonujemy podobnie jak u dorosłej osoby. Jeśli chcesz zrobić to online to przy Internetowym Koncie pacjenta osoby, która ubezpiecza dziecko podpięte są dane i wtedy możesz wypełnić taką deklarację. Pierwsza wizyta dziecka w przychodni powinna odbyć się po około 2 tygodniach od wyjścia ze szpitala. 

Świętokrzyskie Centrum Medyczne - POZ Kielce

W naszej przychodni możesz zapisać do lekarzy zarówno dorosłych jak i dzieci. Oprócz profilaktyki i badań, wykonujemy także szczepienia czy bilans u dzieci. Zapraszamy do zapisów. Więcej informacji tutaj:

Świętokrzyskie Centrum Medyczne


Podobne w kategorii